12.8 C
Auckland
Sunday, July 21, 2024

HALL 1: WATCH NOW

Brassbanned is heading to Adelaide to bring you live and exclusive coverage of the world’s most-watched brass band event – the Australian National Band Championships! Click below to watch in stunning 4K.

We will be live with all band performances over Friday, Saturday and Sunday – as well as selected solos on Monday.

With thanks to our principal partner – Ozwinds Music – we are looking forward to bringing you 4K coverage of both main performance halls, with sensational camera work and ear-bendingly good audio feeds. We highly recommend you use headphones or a great home theatre system to fully immerse yourself in a weekend of magical music making.

If you are unfamiliar with band competitions – don’t worry! We will also be providing some background information, interviews and commentary throughout the event.

The times below are not official – they could change, or I could have typed them up wrong

Elder Hall – Sunday    
Open C Grade Brass    
BandConductorOwn Choice & MarchMarch
     
8:30Creswick Brass BandKatrina BirdVitae Aeternum – Paul Lovatt-Cooper The Australasian – William Rimmer
 Salisbury City BandAdrienne MeikleGlasshouse Sketches – Barrie GottCross of Honour – William Rimmer
 City of Greater Bendigo Brass BandCally BartlettService – Cally BartlettThrough Bolts and Bars – Ernst Urbach
 Warriparinga BrassJay HelbersA Braveheart Suite – James Horner / arr: Duncan El Abanico – A Javaloyes / arr: J. Ord Hume
 BREAK   
11:00Western BrassJared McCunnieCorineus – Christopher Bond Star Lake – Eric Ball
 Moonee Valley BrassDean HughesCompostela – Thierry DeleruyelleThe Bandwagon – Philip Sparke
 Wodonga BrassFenella O’SullivanA Celtic Suite – Philip Sparke Praise – W. Heaton
 Whitehorse BrassBroden FordLions of Legends – Thierry Deleruyelle Wellington March – Wilhelm Zehle
 Enfield BrassGeoff MaginDimensions – Peter Graham633 Squadron – Ron Goodwin / F. Bryce
Open A Grade BrassLUNCH   
14:00Willoughby City BandDominic LonghurstSand and Stars – Thierry Deleruyelle Knight Templar – George Allan
 Glenorchy City Concert BrassSimon ReadeSymphony in Two Movments – Edward GregsonKensington – Jared McCunnie
 Brisbane Excelsior BandDavid BremnerTitan’s Progress – Herman Pullhuber Knight Templar – George Allan
 Sydney City BrassJason KatsikarisSand and Stars – Thierry Deleruyelle Knight Templar – George Allen
 Darebin City BrassAndrew SnellRush Hour – Etienna Carausaz O.R.B – Charles Anderson
 BREAK   
17:00Brisbane Brass 1Alan SpenceHypercube – Oliver WaespiThe President – William German
 Footscray Yarraville City BandLouisa LawlessA Tale As Yet Untold – Phillip Sparke O.R.B – Charles Anderson
 Kensington and Norwood Brass BandTimothy FrahnThe Raid – Oliver WaespiKnight Templar – George Allan
 Glenferrie BrassPhillipa Edwards OAMThe Maid of Orlèans – Todd SmithMephistopheles – Shipley Douglas
 Tanunda Town BandThomas LudiTristan Encounters – Martin EllerbyRavenswood – W. Rimmer

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

9,611FansLike
1,361FollowersFollow
6,920SubscribersSubscribe

Latest Articles